De Amsterdamse Plus

image
De Amsterdamse Plus
Onderdeel van Amarantis Onderwijsgroep


Toen op een school in Amsterdam West een onwerkbare situatie ontstond werd Sodalis Trainingen betrokken bij de zoektocht naar een oplossing.

De 'zwarte MBO' (95% van allochtone afkomst) kampte met een grote groep leerlingen met ernstige gedragsproblematiek. Een deel had regelmatig contact met justitie en de school had niet het gezag of respect dat nodig is voor een veilige werkomgeving. Een ding was duidelijk, schorsen was allang niet meer voldoende.
Samen met de directeur is er hard gewerkt aan korte -en lange termijn oplossingen. Na het opzetten van een goed onderwijsondersteunend team via de megabanen markt is gebouwd aan een nieuw project. Even omstreden als baanbrekend, onder de werknaam: de Amsterdamse (Plus-)school. Hier werden de leerlingen die ontspoorden, en in hun kielzog een hele klas dreigden mee te nemen, in een apart gebouw bediend. Onder begeleiding van Jeroen Klooster, toen nog trainer van Sodalis Trainingen, kregen leerlingen een vaste groepsbegeleider- of mentor (aangestuurd door een vakdocent). In een huiskamerachtige setting kreeg iedere jongere onderwijs op maat en zo nodig impliciete zorg door de groepsmentor of een professional.

De belangrijkste vragen die ze zichzelf diende te stellen waren:
Wie ben ik?
Wat wil ik?
Wat kan ik?
Tegen alle verwachtingen in, de groep was immers vooral apart genomen om de rest van de leerlingen niet langer te verstoren, haalde 80% van de groep binnen afzienbare tijd een diploma. Anderen stroomden door naar een werkplek.

Inmiddels bedient de Amsterdamse Plus 160 leerlingen per jaar. Leerlingen die elders niet meer welkom zijn, i.v.m. ernstige gedragproblematiek, of door omstandigheden die hen beletten in het reguliere onderwijs mee te draaien (jonge moeders). Ze worden bediend in 2 gebouwen door een team van 26 betrokken mensen.

Sodalis Trainingen heeft aan de wieg gestaan en is nog steeds zeer nauw betrokken bij consoliderende en vernieuwende ontwikkelingen. Jeroen Klooster is vijf jaar geleden uit het Sodalis Team gestapt en heeft zich fulltime aan de Amsterdamse Plus verbonden. Door training en individuele begeleiding wordt ingezet op de meest maximale mogeliljkheden, de ontwikkeling en begeleiding van het Amsterdamse Plus Team. En dat is nodig want werken met een dergelijke doelgroep vraagt niet alleen om kennis en kunde maar om eengrondig besef van de eigen innerlijke kracht en groei. Anders is dit niet vol te houden. Daarnaast gebruiken we, waar mogelijk, ons netwerk om tot kennisverbreding te komen en om steeds nieuwe wegen te zoeken voor een bijdrage aan dit maatschappelijke probleem.

Naast de Amsterdamse Plus werkt Sodalis Trainingen met meerdere scholen aan (communicatief) weerbare en sterke teams die van essentieel belang zijn in het bouwen aan een toekomst die iedereen raakt: onze jeugd.